Hoşgeldin. Soru sormak veya cevaplamak için hemen üye ol.
0 oy
1.1k kez görüntülendi
ios development kategorisinde tarafından
Merhaba arkadaslar uygulamamda tab bar controller kullanıyorum. secili olan tab'ın rengini tintcolor'dan istedigim renge çevirdim ama seçili olmayan tab'ın rengibi bir türlü beyaz yapamadım. çözüm hakkında bilgisi olanlar yadımcı olabilirse çok sevinirim. Herkese iyi çalışmalar..

http://resimyuklemesitesi.com/uploads/27/144/shjk8uwewhbqw2xk.png

2 Cevaplar

0 oy
tarafından

Merhaba,

Aşağıda vermiş olduğum kodları deneyebilirsin;

UITabBarItem.appearance().setTitleTextAttributes([NSForegroundColorAttributeName: UIColor.yellowColor()], forState:.Normal)

UITabBarItem.appearance().setTitleTextAttributes([NSForegroundColorAttributeName: UIColor.redColor()], forState:.Selected)

tarafından
oncelikle tesekkur ederim hocam. sizin kod blogu tablara ait textlerin rengini degistiriyor. benim istedigim sey paylastigim resimede bakarsaniz.  secili olan tab'in icon rengi koyu yesil secili olmayanlarin ise koyu gri. ben koyu gri iconlari yani secili olmadigi taktirde iconlarin renginin beyaz olmasini istiyorum.
tarafından
+1
gördüğüm kadarıyla kullandığınız ikonlar özel imaj dosyaları.
o halde her ikonun hem pasif, hem de aktif durum renklerini temsil eden iki ayrı imaj kullanın ve pasif durum imajını beyaz yapın ve aşağıdaki gibi ilgili tab barın yüklediği view içerisinde tanımlayın.

let myTabBarItem:UITabBarItem = UITabBarItem(title: "konum", image:UIImage(named: "aciveImage.png"), selectedImage: UIImage(named: "passiveImage.png"))
       self.tabBarItem = myTabBarItem
tarafından
Yasin bey sizin verdiginiz kodlarda çalışmadı. hem yesil hem de beyaz icon tasarladim. secili olan yesil secili olmayanda beyaz gorunecek.
ancak sizin kodlari ornegin konumviewcontroller'a tanimladim ama konumu secene kadar icon gorunmuyor secince yesil baska bir tabi secincede gri oluyor.
+1 oy
tarafından

probleminizle ilgili yardımcı olması açısından basit bir proje hazırladım.
aşağıdaki link üzerinden indirip inceleyebilirsiniz.

https://drive.google.com/file/d/0B_33To7xgYO7TU1fVGJSN3IyUzg/view?usp=sharing

tarafından
appdelegate ve bir sürü yerde uygulama çakıldı. sizin uygulamaya örneginize kendi butonlarimi koyarak calistirmayi denenedim. sizin uygulamada benim olusturdugum butonlar gorunmedi bu seferde.
sabahtan tabbaritem'in ozelliklerine bakarken asagidaki sistemi buldum developer.apple'dan acaba bu beni sorunun cozumune götürürmü götürürse nasil götürür yardımcı olabilir misiniz?

public convenience init(title: String?, image: UIImage?, selectedImage: UIImage?)
tarafından
bu verdiğiniz örnek nedir? ilk defa görüyorum 3rd party bir library'e ait bir şey galiba. custom bir init metodu bu custom bir class'a ait sanırım.
bununla ne yapılabilir bilemiyorum ait olduğu library'i incelemek lazım.
tarafından
UITabBarItem'a command ile tıklayıp acılan yerde 49. satır. ayrica asagidaki linkede bakabilirsiniz. ben xcode icerisinde isimi bu gorebilicek uygun bisey ararken buldum ama ne webde net uygulamama uygulayabilecegim  bir ornegine rastlamadim.

https://developer.apple.com/library/tvos/documentation/UIKit/Reference/UITabBarItem_Class/index.html#//apple_ref/occ/instm/UITabBarItem/initWithTitle:image:selectedImage:
tarafından
verdiğiniz link tvos dökümantasyonu, , ios değil. :)
tarafından
tarafından
tamamdır. Bu benim verdiğim örnekte tabbarItem'i tanımlamak için kullandığım default UITabBarItem class'ına ait default init metodları.

şu yani;

UITabBarItem(title: String?, image: UIImage?, selectedImage: UIImage?)

ben verdiğim örnekte bunu nasıl kullanmıştım hatırlarsanız.

let favoritesViewControllerTabBarItem:UITabBarItem = UITabBarItem(title: "Favoriler", image: UIImage(named: "favoritesIcon_passive"), selectedImage: UIImage(named: "favoritesIcon_active"))

daha sonra tanımladığım bu UITabBarItem class'ını nasıl viewController'a set emişim,

self.favoritesViewController.tabBarItem = favoritesViewControllerTabBarItem

sizin verdiğiniz link default UITabBarItem class'ından custom bir subclass'ını oluşturmak için kullanmanız gereken deklarasyonları tanımlıyor.

kısacası bulduğunuz şey aslında benim verdiğim örnekle aynı şey.
...