Hoşgeldin. Soru sormak veya cevaplamak için hemen üye ol.
0 oy
378 kez görüntülendi
ios development kategorisinde tarafından
tarafından düzenlendi
Merhaba bir çok uygulamada görüyorum instagram tublr vs. uygulamanın giriş sayfasında sola kaydıkça içerik değişiyor. Burdaki çalışma şeklinin mantık olarak UIPageViewController  olduğunu düşündüm sizce de bu şekilde mi ?

Birde diyelim ki bir view controller içine UIPageView ve birde text label ekledik. PageView içindeki her hangi bir action sonucu pageView 'i kapsayıcı konumda olan view içindeki  text labeli değiştirebilir miyim ?

Aynı tublrda sola doğru kaydıkça yukarıda aşağıda kayma olayından bağımsız bulunarak, sayfa değiştikçe seçili ihtimalini göstermek için değişen iconlar  gibi. Anladığım kadarıyla tüm kontrollerde gelen root bir bar var ve bu bar içindeki elemanlara her yerden erişilebiliyor. Ben subjektif olarak böyle yorumladım, sizin bu konuda ne düşündüğünüzü merakla bekliyorum.

Çok teşekkürler.

1 cevap

+2 oy
tarafından
tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

PageViewController'da olabilir custom yazılmış bir class'da. Bu tamamen sizin insiyatifinizde.
UIPageViewController geliştiricilerin işini kolaylaştırmak için hazırlanmış default ios class'larından biridir. sayfa değişim animasyonları cihaz oryantasyonu gibi kendiniz yazmaya kalktığınızda başınızı ağrıtabilecek bir çok nüansın nispeten basitleştirilerek handle edildiği bir araçtır.
Çok özel bir sayfa geçiş animasyonu yapmak isterseniz bir yere kadar customize edilebilir belki, ama isteklerinizi tam olarak karşılamadığında kendi custom class'ınızı hazırlamanızda gerekebilir. Bu tamamen sizin ihtiyaçlarınızla alakalı bir şey.
Ayrıca, evet dilerseniz pageViewController üzerinde içerik değişse dahi sabit kalacak bir tab bar veya nav bar tarzı custom bir view ekleyebilirsiniz.
Büyük firmalar geliştirdikleri uygulamalarda genelde cross platform çalışırlar ve native development olanakları tercih etmezler o nedenle bence verdiğiniz örneklerde her nekadar ios arayüzünü andıran geçiş ve animasyonlar bulunsada bunların custom yazılmış class'lar olduğunu size garanti edebilirim. :D

tarafından
ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.  basit bir örnek verebilirmisniz. bir pageview yada başka bir view i kapsayan bir view controller içindeki elemana, kapsanan view içinden nasıl ulaşıp değişiklik yapabilirim. Şunun için soruyorum bir yandaki view e geçtiğimde pageviev kontroller dışında bulunan sayfa başlığının içeriğini değiştirmek istediğimde ne yapmam gerektiğini öğrenmeye çalışıyorum.

çok teşekkürler.
tarafından
+2
bir örnek hazırladım aşağıdaki link üzerinden indirip inceleyebilirsiniz.
https://drive.google.com/open?id=0B_33To7xgYO7UW1PTS1oUlUtd1U
tarafından
vallaha şoktayım, bu ne hız, insanlara bilgi paylaşmak için bu ne heves samimi olarak söylüyorum, sizi takdir edip, türk olduğunuzdan şüphe ediyorum. bizimkiler genelde bu konularda çok ketumdur. sizi takipte olacağım tekrar teşekkürler.
tarafından
Yasin Türkoğlu iOS dünyasındaki bilgi ve deneyimleriyle Türkiye'nin gururudur. Allah işini rast getirsin.
tarafından
+1
aman efendim teveccühünüz, teşekkürler.
Elimden geldiğince bildiklerimi deneyimlerimi paylaşmaya çalışıyorum.
Bilgi paylaştıkça büyür.
...