Hoşgeldin. Soru sormak veya cevaplamak için hemen üye ol.
0 oy
786 kez görüntülendi
ios development kategorisinde tarafından
Uygulamada local olarak çalışması için kolay yönetilebilir bir yapıya sahip SQLite  kullanıyorum. Ara sıra bu veritabanındaki içerikleri, offline olarak da ilerde kullanılsın diyerek, web service ile güncelleyip senkronizasyon sağlamaya çalışıyorum.

En çok sıkıntı çektiğim konu, uygulama güncellemerinde, yani yeni bir sürüm yayınladığımda, eski içeriğe sahip kullanıcıların mevcut veritabanlarını önce bulup sonra yenisi ile değiştirip güncellemeye çalışıyorum ki inanılmaz sıkıcı ve karmaşık oluyor ve bazen de kullanıcının eski veritabanında olan yeni bilgiler de yani senkronize olmuş bilgiler de gidiyor.

Core Data hiç kullanmadım. Acaba senkronizasyon işlemleri daha mı rahat? Tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz?

1 cevap

+1 oy
tarafından

ne yalan söyleyeyim şimdiye kadar ios'da hiç sqlite tercih etmedim. ama core data çok kullandım ve şunu söyleyebilirim ki core data oldukça hızlıdır. Çünkü core data bir database'den ziyade, memory üzerinde çalışan object graph modeline dayalı bir storage sistemidir ve OOP için oldukça kullanışlıdır. ayrıca şu iCloud sync özelliği de tadından yenmez. :)

tarafından
+1
Sqlite tercih etmemin sebebi çok karışık ve yoğun bir veritabanı ile çalışmamdan kaynaklanıyor. Bu veritabanı uygulama içinde yaratılmıyor. Ben manuel olarak hazırladım ve uygulamaya embed ediyorum.

Ve en önemli sebebi Android projemde de aynısını kullanıyorum. O yüzden  SQLite tercih ettim. Core Data olayından hep uzak kaldım korkudan :)  Doğru düzgün bir kaynak bulamadım kullanıma teşvik edecek. Hep göz korkutan tutorialler gördüm üstadım. Belki siz uygun vakitte korkumuzu yenecek bir örnek sunarsınız.

Yavaştan öğrenmem lazım o halde. Teşekkürler üstadım.
...