Hoşgeldin. Soru sormak veya cevaplamak için hemen üye ol.
0 oy
386 kez görüntülendi
ios development kategorisinde tarafından

Merhaba,

CollectionView Controller ile bir menü tasarladım, 2 sütun 10 menüden oluşan. Bu konuda 2 sorum var.

1. sorum tabbar kullanmak istiyorum ama ekleyemiyorum, collection reusable view ekletip onun içine tabbar ekledim o zamanda gözükmüyor tabbar. Nasıl ekleyebilirim?

2. sorum collectionviewlayout ekleyerek menünün biraz aşağıdan başlamasını sağladım, navigation barı gizledim. Menüyü aşağıya sürüklediğimde sanki navigation bar varmış gibi belirlediğim bir boşluk kalacak şekinde yukarıya kayması. Yani demek istediğim bir arkaplan resmim var, en üstte logom var bu sebeple collectionview ı biraz aşağıdan başlattım ki logo kaybolmasın diye. Ama scroll yaptığımda logo menünün altında kalıyor. Scrollda menünün logonun altından itibaren kaybolmasını istiyorum. Biraz karışık oldu galiba.

1 cevap

+1 oy
tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
  1. CollectionView Cell'leri içerisine tabBar'mı eklemeye çalışıyorsun???
    Eğer öyleyse, yapma.
    Öncelikle TabBar herZaman fullWidth olmalıdır, yani cihazın ekran genişliği kadar.
    Ayrıca collectionViewCell'ine tabBar ekleme amacın nedir?
    TabBar'da tıklanacak item'e göre collectViewCell'in içeriğini değiştirmek mi?
    Eğer öyleyse özel bir şeyler yapmalısın. TabBar'a hiç bulaşma.

2. CollectionViewController kullanıyorsan ekranın tamamını kaplayacaktır doğal olarak.
    CollectionViewController kullanmak yerine, bir UIViewController içerisine CollectionView'i bir subView olarak ekle ve delegate, datasource metodlarını tanımla. Bu sayede CollectionView'in ölçülerini özelleştirebilir ve arka planda kalan view'in içerisine de özel içerikler ekleyebilirsin.

tarafından
tarafından düzenlendi

CollectionViewController kullandığım için ve sizin dediğiniz gibi ekranı kapladığı için bir tabbar ekleyemiyordum. UiViewController içerisine CollectionView ı ve tabbarı yerleştirdim sorun çözüldü. Yine hızır gibi yetiştiniz çok teşekkür ederim.

tarafından

Rica ederim. Yardımcı olabiliyorsam ne mutlu. :D

...