Hoşgeldin. Soru sormak veya cevaplamak için hemen üye ol.
0 oy
1.0k kez görüntülendi
ios development kategorisinde tarafından

Merhaba,
Bu konu hakkında oldukça fazla araştırma yaptım ama bu forumda genelde en doğru bilgiyi bulabiliyorum bu yüzden size de danışmak istedim. Konuma gelince aslında bir mesajlaşma uygulaması düşünelim: benim düşüncem şu şekilde oluyor;

A kullanıcısı, B kullanıcısına mesaj gönderdiği zaman A kullanıcısının mesajı veritabanına kaydediliyor ve anlık olarak B kullanıcısı veritabanından bu mesajı alıp kendi client'ında yeni mesaj olarak görünmesi gerekli diye düşünüyorum. Öncelikle bu konuda yanlış düşünüyorsam bilgi verebilir misiniz?

Eğer düşüncem doğruysa bu anlık veri alışverişini yapabileceğim 2 yöntem var diye buldum
1- websocket
2-fırebase gibi backend ortamlar

öncelikle firebase kullandım ve oldukça memnun kaldım ancak fiyatlandırma konusunda pek yorum yapamadım. Acaba sizin bildiğiniz güvenilir firebase alternatifi backend varmıdır?

websocketler hakkında ise kafamda büyük soru işaretleri bulunmakta. Bu konuda daha önce çalışmadığım için en çok merak ettiğim soru şu:
örneğin www.example.com/message.svc/rest/getmessages url'e rest api üzerinden mesajları aldım. Dediğim gibi çok fazla bilgim olmadığı için yanlışım var ise düzeltirseniz sevinirim; socket vs. ayarları server tarafında yapıldı diyelim. Veritabanındaki herhangi bir değişiklik anında bu rest serviste görüntülenebilir mi?

1 cevap

+1 oy
tarafından

Bildiğim ücretsiz ve iyi bir firebase alternatifi yok.
Parse filan vardı o da tarih oldu. Alternatifi back4App denenebilir ücretsiz planları tatmin eder mi bilemedim.
Böylesi platformların artık ücretsiz olmasını bekleyemeyiz zaten.
Ücretsiz olanlara da ne kadar güvenilebilir ayrı bir konu.
Cloudbost, Meteor gibi kallavi platformlar var ama maliyetleri değerlendirmek lazım.

Websocket apileri en iyi alternatifler bildiğim kadarıyla.
socket.io ile bir örnek var şurada mesela. incelenebilir.

https://medium.com/@spiromifsud/realtime-updates-in-ios-swift-4-using-socket-io-with-mysql-and-node-js-de9ae771529

tarafından

tesekkurler verdiginiz ornegi inceleyeyim o halde.

...