Hoşgeldin. Soru sormak veya cevaplamak için hemen üye ol.
0 oy
335 kez görüntülendi
ios development kategorisinde tarafından
Her ne kadar ücretsiz bir kullanım hakkı sağlasa da, Parse sistemi kolaylık sağlamasının yanında bazı negatif tarafları da barındırıyor; bunlardan benim için en kötüsü de framework boyutu oldu. Projeye import etmem gereken  Parse.framework, Bolts.framework toplamda  30MB tutuyor. Compile edildiğinde ise uygulamaya + 7- 8 MB ekleme yapıyor. Ben de vazgeçtim. Sizin Apns eğitiminizle notification olayına devam etmeye karar verdim :)

Öğrenmek istediğim 2 husus var:
1. Derste anlattığınız gibi bütün adımları uyguladım. Ancak bir backend ortamında (php ve mysql kullanacağım) Parse'taki gibi gönderdiğim bildirimlere ait istatistikleri (kaç tanesi okundu, kaç cihaz kaydoldu,  kaçı  notification'u kapattı gibi) nasıl görebilirim ? Bunun için izlemem gereken yol nedir?

2. Şu sitede* bulduğum php, mysql ve cron ile hazırlanmış bir apns sistemi var. Burada dikkatimi çeken bazı bilgileri Appdelegate içerisinde notification esnasında, didRegisterForRemoteNotificationsWithDeviceToken'da toplayıp mysql'e kaydediyor. Bu bir sıkıntı olur mu sizce ? appname, appversion, deviceuid, devicetoken, devicename, devicemodel, deviceversion

* http://www.easyapns.com

1 cevap

+1 oy
tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap

apns datalarını didRegisterForRemoteNotificationsWithDeviceToken'da toplayıp backend'inize çekmek bir sıkıntı tabiki yaratmaz zira bu iş ancak böyle yapılıyor.
kullandığınız parse gibi 3rd party apns framework'leri de aynı şekilde çalışıyor.
hatta bunun haricinde uygulama her açıldığında belirli istatistikleride toplayabilirsiniz.

cihaz ve kullanım bilgilerini toplamak kullanıcı gizliliğini ihlal etmediğiniz sürece bir problem yaratmaz.
appname, appversion, deviceuid, devicetoken, devicename, devicemodel, deviceversion alabilirsiniz. ama deviceUID ios6'dan beri deprectated ayrıca uniquness sağlamak için cihaza ait network interfacelerine ait mac adreslerini de obtain edemiyorsunuz ios7'den beri.
kısacası cihaza ait unique datalar artık alınamıyor.
cihaza ait bir unique id tanımlamak için en ideal yol şu aşamada CFUUIDCreate ile unique bir id oluşturup bunu cihaz keychain'inie kaydetmek. böylece uygulama cihazdan silinse dahi keychain dataları silinmediği için uygulama tekrar yüklendiğinde yine aynı id'yi almak mümkün oluyor. bu id ancak cihaz resetlenirse silinebiliyorki bu da kabul edilebilir bir kıstas.
övünmek gibi olmasın ama bu yöntemi ilk önerenlerden biriyim şu camiada. :D

http://stackoverflow.com/questions/6993325/uidevice-uniqueidentifier-deprecated-what-to-do-now/9586439#9586439

easyapsn bildiğim kadarıyla oldukça eski bir sistem en son revizyon ne zaman yapıldı bilemiyorum incelemek lazım.

onun yerine kendi apns ve cihaz istatiklerinizi tuttuğunuz bir backend kurmanızı tavsiye ederim. mysql ve php bence bu iş için yeterli ve yeterince scalable.
cihaz tarafındadaysa her zaman tavsiye ettiğim afnetworking bu iş için en ideal http iletişim framework'u.

tarafından
Çok teşekkür ederim. Backend'i PHP ve Mysql tarafında hazırlamaya başladım. Takıldığım konular olursa tecrübelerinizden istifade etmek isterim.
tarafından
+1
tabiki. elimden geldiğince.
...