Hoşgeldin. Soru sormak veya cevaplamak için hemen üye ol.
0 oy
4.5k kez görüntülendi
itunes connect kategorisinde tarafından
Merhaba, appstore'a ücretli bir uygulama eklemek için anladığım kadarıyla USA üzerinden vergi vermemiz gerekiyor. Bu konuda oldukça karışık bir form var. Vergi için nasıl bir işlem yapıldığını bilenler yardımcı olabilirse çok faydalı olacak.

https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/sites/default/files/ekran_resmi_2015-11-08_23.04.06.png

1 cevap

0 oy
tarafından

ancak amerikan vatandaşıysanız ve elde ettiğiniz kazançlarınızı bir amerikan bankası üzerinden tahsil ediyorsanız ilgili yükümlülükleri yerine getirmelisiniz. Kazancınız ve ikametiniz hangi ülkedeyse, o ülkenin vergi yükümlülüklerine tabi olursunuz.
türkiye'de yaşıyorsanız ve elde ettiğiniz kazançları vergilendirmek istiyorsanız, apple'a fatura kesmeniz gerekiyor. Türkiyeden yurt dışına yazılım ihracatı vergiden muaftır. elde ettiğiniz kazancın büyüklüğüne göre %18 üzerinden apple'a fatura kesebilirsiniz. Fatura ettiğiniz %18'lik vergi dilimini vergi alacağınız olarak mahsub edebilirsiniz.

tarafından
Şimdi ben Türkiye'de yaşıyorum ve fatura kesebilecek bir şirket yada şahıs değilim. Bireysel olarak yaptığım uygulamayı satmak istiyorsam ne yapmam gerektiğini anlayamadım. Yani fatura kesmem zorunlu mu ?
tarafından
elde ettiğiniz kazanç ne kadar?
çok göze batacak bir kazancınız varsa mesela ayda 10~15 bin tl. gibi bir kazanç elde ediyorsanız. tavsiyem bir şahıs firması kurun ve kazancınızı fatura edin.
tarafından
Şuan için daha App Store'da ücretli bir uygulamam bulunmuyor ancak önümüzdeki hafta göndereceğim, tax ayarları kısmında böyle bir form kısmı olduğu için sordum.

http://www.imgim.com/taxings.png

Bu kısım set up şeklinde durduğu için sordum ödeme konusunda sorun yaratabilme açısından.
tarafından
tamam ilgili alanda setUp olarak görünen butona tıklayın ve istenen bilgileri girin. o form tax bilgilerinizi girmeniz için her halükarda doldurulması gerekli bir form.
"1. Individual or Organization Name" alanına adınızı
"2. Country of incorporation" alanına türkiye
"3. Type of Beneficial Owner:" alanına individual/sole proprietorship
"4. Permanent Residence:" ve "5. Mailing address:" alanlarınada açık adresinizi gireceksiniz.
tarafından
Formu doldurup gönderdim. Çok teşekkürler yardımlarınız için, bu konuda Türkiye'de bilgi bulmak zor oluyor. Birkaç yeri doldurup gönderdim ancak tam emin olamadım.

9.Adımda bulunan (    I certify that the beneficial owner is a resident of Turkey within the meaning of the income tax treaty between United States and that country.) işaretlemem gerekiyor muydu?

En alt kısımda bulunan ''Capacity in which acting:'' kısmına yine kendi adımı yazmam mı gerekiyordu?
tarafından
evet o kutucuğuda işaretlemeniz gerekirdi tam olarak aklımda kalmadığı için es geçmişim.
Capacity in which acting kısmına da yine kendi adınızı.
tarafından
Teşekkürler bütün herşey doğru bir şekilde olmuş gibi görünüyor. :)
tarafından

"Part I: Identification of Beneficial Owner"
Kısmında birşey doldurmuyormuyuz. Zira oradaki firma ismi ve ülke satırı otomatik geliyor.

tarafından

Kişisel bir geliştirici hesabıysa, kendi adınızı ve tabiiyetine bulunduğunuz ülkeyi yazmalısınız.

tarafından

Aşağıdaki kısımlar için ne yapılmalıdır.

1. Chapter 3 Status (entity type):
  2. Permanent residence address (street, apt. or suite no., or rural route). Do not use a P.O. box or in-care-of address (other than a registered address): Baglar Mahallesi, 58 Mimar Sinan Caddesi, Bagcilar, Gunesli, Istanbul (Europe), 34209, Turkey
  3. Mailing address:
    (if different from above) Same as residence
  4. U.S. taxpayer identification number (TIN), if required:

SSN or ITIN EIN Do you need a US Tax ID? (please see Form W-8BEN-E Tips sheet). If so, click to
    Click to download Form SS-4
    9b. Foreign TIN:

5. Reference Number(s):
    (see instructions)
tarafından

bu doldurduğun w-8ben formu değil mi?
mailing address'i permanent adresle aynı yap

U.S. taxpayer identification number ve Reference Number alanlarını da boş bırak.

...