Hoşgeldin. Soru sormak veya cevaplamak için hemen üye ol.
0 oy
692 kez görüntülendi
ios development kategorisinde tarafından

iOS uygulamalarda  push mesajlar için büyük kolaylık sağlayan ve 1 milyona kadar aylık ücretsiz gönderim imkanı sunan Parse, geçenlerde hizmetini durduracağını duyurdu. Bu kıvamda sizin önereceğiniz başka ücretsiz push servisi var mı tecrübe ettiğiniz?  Aslında iOS Android ve Windows Phone için 3'ü 1 arada bir şey olursa tadından yenmez. Çok zor oluyor server kiralamak, ayarlamak vs.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

1 cevap

+1 oy
tarafından

Turkcell dahil, çok fazla firma bunun desteğini veriyor ama madem 3 platformda da çalışan bir uygulaman var, kendi sunucun üstünden göndermeni öneririm. Her hangi bir yerden alacağın vps üzerin kurulum yaparak bildirimlerini sen yönetebilirsin.

tarafından
VPS kısmını halledebilirim. Ancak gözümde büyüyen backend management kısmını programlamak. Yani oturup php ve mysql ile bir panel yazmam lazım. Ve bu çok yorucu olabilir. Hatta yetersiz bile kalabilirim bilgi olarak. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Turkcell'i hiç araştırmadım. Bakarım bilahare.
tarafından
tarafından düzenlendi
+1
Senin ki de, bir tercih fakat ben cihazlara daha rahat ulaşabilmek, bildirimlerini daha esnek yönetebilmek adına, bunu arcı servislerden ise kendin yönetmek taraftarıyım.

Kendiniz yönetiğinizde loglama ve bildirimleri belli paramatrelere göre cron a bağlamak gibi işlemlerin daha esnek olabilceğini düşünmekteyim. Ama tabi ihtiyacınıza göre sizin ki de bir tercih, olası problemlerde yardımcı olmaya çalışırız.

Parse ki, kocaman bir firmaydı, facebook desteği vardı gel görki, desteğini kesiyor. :)

İyi çalışmalar.
tarafından
Ben de öyle olsun isterim. Yani kendi panelimi yazıp yönetmek. Bakalım kolları sıvayıp bir şeyler yazmaya çalışacağım :) Mesela bu gönderim esnasında, kullanıcıların sayısı diyelim ki 100.000 ise bunları kaç parçaya bölüp göndermek lazım? Yani while içinde 1000'er 1000'er mi sizce? Siz nasıl yapıyorsunuz o kısmı anlatabilir misiniz bana? Örnek yararlandığınız kod kısımları varsa daha da iyi olur. Php biliyorum birazcık :)
tarafından
Evet ben, daha önce android'de 1.000'er biner gönderdim.  Son olarak yaptığım ios uygulamasında da aynı şekilde yaptım, fakat performansını tam olarak test edebilmiş değilim. Henüz çok fazla kullanıcı yok. İşyeride, olmadığım ve yorgan döşek yattığım için kod paylaşamıyorum. Siz php'ye başlarsanız takıldığınız yerlerde yardım edebiliriz. Socketinizi açtıktan sonra, bir while içinde 1000 adet çekip, eğer daha büyük id de kayıt varmı diye veritabanını kontrol edip eğer varsa kaldığı yerden bin adet daha çekebilirsiniz.
tarafından
Ben ara sıra buradan devam ederim sorulara :) Aklımın tam yatmadığı konu şimdi bu kullanıcı sayısı arttıkça böyle while döngüsüne girmek biraz sakat gibi ama başka yolları nasıldır araştıracağım. Teşekkürler.

Yani mesela adamlar milyon kişiye mail gönderiyor diyelim. Bunu cronjob'a mı atıyorlar acaba? Bu konuda ilham alacağım örnekler araştırıyorum. Ama tam istediğim yok gibi, umarırm bulurum.
tarafından
evet benim bildirimlerim, genelllikle aynı andı 50.000 kişiyi aşmadığı için bu şekilde gönderiyorum. Ama bu yoğunluk artacaksa, bahsetiğiniz şekilde cron kullanarak yapılmalı.
tarafından
Github'da çok fazla örnek buldum. Onlardan birini devşirip yola süreceğim bakalım :))
...